wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Kamienne Górne

15 września 2021

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - zachodniopomorskie

Powiat - koszaliński

Gmina - Polanów

Miejscowość - Żydowo

GPS - 54.022991, 16.736407

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 33 m

Powierzchnia - 100 ha

Klasa wody - I klasa

Lustro - b/d

Rodzaj - rynnowe

Wejście - od kanału

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - RONIN EUFORIA DIVE

Nabijanie butli - RONIN EUFORIA DIVE

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Jezioro Kamienne lub inaczej Kamienne Górne stanowi górny zbiorniki pierwszej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej „Żydowo”. Woda jest tam zazwyczaj ładna, chociaż zdarzają się tam gorsze chwile. Brzegi są wysokie, twarde, żwirowo-piaszczyste, najczęściej stromo wbiegające w linię wody i dalej w dół do 8-10 m. Jezioro idealnie nadaje się do nurkowania gdyż głębokość jaką można znaleźć to aż 33m. Najlepsze wejście jest od rozpoczynającego się kanału. Można tam dojechać autem od mostu przechodzącego nad kanałem. Na wjeździe jest zakazu wjazdu. Lokalne władze bywają tam kontrolnie na inspekcje. My nie polecamy łamania prawa! ale z naszych informacji zazwyczaj kończy się to tylko pouczeniem.


Na dnie jeziora Kamienne bardzo dużo jest kamieni i głazów od czego pewnie wzięła się nazwa. W części zachodniej są dwie małe wysepki. Długi, kilometrowy kanał sprawia wrażenie wejścia do morskiego portu. Dookoła brak wsi i pojedynczych domów. Jezioro otaczają lasy sosnowe, bukowe, olchowe i brzozowe. Żyje tu wiele gatunków ryb, a wszystkie dochodzą do dużych rozmiarów. Trzy koronne gatunki Kwiecka to okoń, płoć i leszcz.

 

Jezioro jest położone bardzo malowniczo, w otoczeniu lasów, dolin i wzgórz, które znacznie urozmaicają krajobraz i czynią wypoczynek nad jeziorem jeszcze bardziej przyjemnym. Woda jeziora jest krystaliczna. Wokół akwenu nie widać śladów bytności ludzkiej, przez co aura tajemniczości, a zarazem majestatyczności tego miejsca jest potęgowana dzikością krajobrazu.

 

 

 

 

SZKOŁA NURKOWANIA W OKOLICY:

 

 

RONIN

 

EUFORIA DIVE

 

Zdjęcia: Sly T-Rex Sylwester Targoński 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl