ATRAKCJE TURYSTYCZNE

WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

Wybierasz się w podróż po województwie podlaskim? Planujesz tam urlop? Zastanawiasz się gdzie są miejsca warte zobaczenia i zatrzymania?

 

Prezentujemy mapę miejsc na Podlasiu w które warto się wybrać. Zobacz mapę najciekawszych atrakcji turystycznych!

Pokaż podział województw!

Zobacz mapę

Googla!

Dowiedz się więcej

1. Wielka Synagoga w Tykocinie

Wielka Synagoga w Tykocinie to pozostałość po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej. Budowla została wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich.

Dowiedz się więcej

2. Kładka nad Narwią

Kładka Śliwno Waniewo to nic innego jak drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami pomiędzy miejscowościami Śliwno a Waniewo. Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków.

Dowiedz się więcej

3. Meczet w Bohonikach

Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.

Dowiedz się więcej

4. Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium słynące z wielu uzdrowień. Położone jest w odległości 12 km od Siemiatycz na Wysoczyźnie Drohickiej.

Dowiedz się więcej

5. Odkrywkowa kopalnia kredy

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. Punkt widokowy na złoża skały wapiennej to szeroki taras znajdujący się przy ul. Duboisa. Kreda wydobywana w tym miejscu ma nawet 60 mln lat. Zwiedzanie kopalni jest możliwe raczej dla grup zorganizowanych po uzyskaniu zgody od kierownika kopalni i tylko z przewodnikiem.

Dowiedz się więcej

6. Korona Podlasia

Kasztel-ik Korona Podlasia to miejsce szczególne, bo stworzone z czystej pasji i niesamowitego kunsztu kamieniarstwa. Położny na południowym skraju województwa zameczek zasługuje na miano Korony Podlasia.

Dowiedz się więcej

7. Ruiny Kościoła w Mielniku

Ruiny kościoła w Mielniku to ciekawe tło fotograficzne i atrakcja turystyczna. Historia miejsca sięga połowy XVw. Świątynia była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Po raz ostatni w pełnej krasie widniała na początku XXw., jednak po spaleniu w 1915r. nie wznowiono już odbudowy, choć pojawiły się takie plany. W czasie II wojny światowej pozostałe mury kościoła w znacznej części rozebrano.

Dowiedz się więcej

8. Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec to rosyjska twierdza znajdująca się na trasie Białystok – Ełk, kilka kilometrów za Mońkami. O jej wyjątkowości stanowi fakt, iż nigdy nie została zdobyta. Opis tego niezwykłego miejsca rozpoczniemy wierszem z tomiku Mirosława Worony „Nietoperz historii”.

Dowiedz się więcej

9. Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce to największa w Polsce  dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Wybudowana według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza z Poznania w 1982r. Świątynia jest wizytówką miasta Hajnówka. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Dach hajnowskiej cerkwi tworzy nieregularna, betonowa płaszczyzna. Charakterystycznym elementem jest dzwonnica o niezwykłym kształcie. Cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce może pomieścić 5tysięcy osób.

Dowiedz się więcej

10. Rezerwat Pokazowy Żubra

Rezerwat pokazowy jest szczególnym miejscem na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczki szkolne obierające kierunek Białowieży obowiązkowo i z wielkim zainteresowaniem zwiedzają to miejsce. Przed wejściem do Rezerwatu Pokazowego Żubra rozstawione są kramiki z pamiątkami, gdzie lokalni twórcy sprzedają swoje wyroby. Szczególnie polecany jest miód z pobliskich pasiek, używany jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.

Dowiedz się więcej

11. Pałac i Ogrody Branickich

Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką po  rodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim.

Dowiedz się więcej

12. Srodek Europy

.W Suchowoli znajduje się geometryczny środek Europy

Dowiedz się więcej

14. Kraina Otwartych Okiennic

Krainę Otwartych Okiennic tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, które są położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną domostw Krainy Otwartych Okiennic jest bogata dekoracja snycerska w formie nadokienników i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego zdobienia elewacji i szczytów. Ornamentyka ta jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.

Dowiedz się więcej

13. Izba Tkactwa Dwuosnowowego

Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie istnieje od 1986 r. ale w budynku tym siedzibę swoją miały kiedyś również Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, a w latach 90-tych także Zawodowa Szkoła Tkactwa.

Dowiedz się więcej

15. Muzeum Kapliczek w Surażu

Suraskie Muzeum Kapliczek w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu (powiat białostocki), będące prywatnym przedsięwzięciem Ryszarda Niedzielskiego. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku. W jego zbiorach znajduje się ok. 100 kapliczek, będących dziełami miejscowych twórców ludowych, przedstawiających Jezusa Chrystusa, Matkę Boską oraz świętych kościoła katolickiego (m.in. św. Florian, św. Jan Nepomucen, św. Roch, św. Ambroży, św. Wawrzyniec).

Dowiedz się więcej

16. Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach – dwa mosty kolejowe z lat 1917–1918 w Stańczykach, w powiecie gołdapskim, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Dowiedz się więcej

17. Jezioro Hańcza

Najgłębsze jezioro w Polsce oraz w Europie wschodniej. Jezioro jest mekką nurków polskich jak i europejskich. Głębokość jeziora to 108-9m.

Najlepsze atrakcje turystyczne na Podlasiu,

które musisz zobaczyć!

Miejsca warte zobaczenia podczas wyjazdu na Podlasie

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl