nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl
nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl

Najlepsze atrakcje turystyczne na Podlasiu,

które musisz zobaczyć!

Miejsca warte zobaczenia podczas wyjazdu na Podlasie

Najgłębsze jezioro w Polsce oraz w Europie wschodniej. Jezioro jest mekką nurków polskich jak i europejskich. Głębokość jeziora to 108-9m.

17. Jezioro Hańcza

Dowiedz się więcej

Mosty w Stańczykach – dwa mosty kolejowe z lat 1917–1918 w Stańczykach, w powiecie gołdapskim, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

16. Mosty w Stańczykach

Dowiedz się więcej

Suraskie Muzeum Kapliczek w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu (powiat białostocki), będące prywatnym przedsięwzięciem Ryszarda Niedzielskiego. Muzeum zostało otwarte w 2008 roku. W jego zbiorach znajduje się ok. 100 kapliczek, będących dziełami miejscowych twórców ludowych, przedstawiających Jezusa Chrystusa, Matkę Boską oraz świętych kościoła katolickiego (m.in. św. Florian, św. Jan Nepomucen, św. Roch, św. Ambroży, św. Wawrzyniec).

15. Muzeum Kapliczek w Surażu

Dowiedz się więcej

Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie istnieje od 1986 r. ale w budynku tym siedzibę swoją miały kiedyś również Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, a w latach 90-tych także Zawodowa Szkoła Tkactwa.

13. Izba Tkactwa Dwuosnowowego

Dowiedz się więcej

Krainę Otwartych Okiennic tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, które są położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną domostw Krainy Otwartych Okiennic jest bogata dekoracja snycerska w formie nadokienników i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego zdobienia elewacji i szczytów. Ornamentyka ta jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.

14. Kraina Otwartych Okiennic

Dowiedz się więcej

.W Suchowoli znajduje się geometryczny środek Europy

12. Srodek Europy

Dowiedz się więcej

Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką po  rodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim.

11. Pałac i Ogrody Branickich

Dowiedz się więcej

Rezerwat pokazowy jest szczególnym miejscem na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczki szkolne obierające kierunek Białowieży obowiązkowo i z wielkim zainteresowaniem zwiedzają to miejsce. Przed wejściem do Rezerwatu Pokazowego Żubra rozstawione są kramiki z pamiątkami, gdzie lokalni twórcy sprzedają swoje wyroby. Szczególnie polecany jest miód z pobliskich pasiek, używany jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.

10. Rezerwat Pokazowy Żubra

Dowiedz się więcej

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce to największa w Polsce  dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Wybudowana według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza z Poznania w 1982r. Świątynia jest wizytówką miasta Hajnówka. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Dach hajnowskiej cerkwi tworzy nieregularna, betonowa płaszczyzna. Charakterystycznym elementem jest dzwonnica o niezwykłym kształcie. Cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce może pomieścić 5tysięcy osób.

9. Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce

Dowiedz się więcej

Twierdza Osowiec to rosyjska twierdza znajdująca się na trasie Białystok – Ełk, kilka kilometrów za Mońkami. O jej wyjątkowości stanowi fakt, iż nigdy nie została zdobyta. Opis tego niezwykłego miejsca rozpoczniemy wierszem z tomiku Mirosława Worony „Nietoperz historii”.

8. Twierdza Osowiec

Dowiedz się więcej

Ruiny kościoła w Mielniku to ciekawe tło fotograficzne i atrakcja turystyczna. Historia miejsca sięga połowy XVw. Świątynia była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Po raz ostatni w pełnej krasie widniała na początku XXw., jednak po spaleniu w 1915r. nie wznowiono już odbudowy, choć pojawiły się takie plany. W czasie II wojny światowej pozostałe mury kościoła w znacznej części rozebrano.

7. Ruiny Kościoła w Mielniku

Dowiedz się więcej

Kasztel-ik Korona Podlasia to miejsce szczególne, bo stworzone z czystej pasji i niesamowitego kunsztu kamieniarstwa. Położny na południowym skraju województwa zameczek zasługuje na miano Korony Podlasia.

6. Korona Podlasia

Dowiedz się więcej

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. Punkt widokowy na złoża skały wapiennej to szeroki taras znajdujący się przy ul. Duboisa. Kreda wydobywana w tym miejscu ma nawet 60 mln lat. Zwiedzanie kopalni jest możliwe raczej dla grup zorganizowanych po uzyskaniu zgody od kierownika kopalni i tylko z przewodnikiem.

5. Odkrywkowa kopalnia kredy

Dowiedz się więcej

Święta Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium słynące z wielu uzdrowień. Położone jest w odległości 12 km od Siemiatycz na Wysoczyźnie Drohickiej.

4. Święta Góra Grabarka

Dowiedz się więcej

Meczet w Bohonikach to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim. Warto odwiedzić zarówno meczet w Kruszynianach jak i Bohonikach. Są to bowiem dwa główne ośrodki kultury tatarskiej w naszym województwie.

3. Meczet w Bohonikach

Dowiedz się więcej

Kładka Śliwno Waniewo to nic innego jak drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami pomiędzy miejscowościami Śliwno a Waniewo. Nie jest to jednak zwyczajny pomost, lecz kładka pełna niespodzianek i pięknych widoków.

2. Kładka nad Narwią

Dowiedz się więcej

Wielka Synagoga w Tykocinie to pozostałość po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej. Budowla została wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich.

1. Wielka Synagoga w Tykocinie

Dowiedz się więcej

Zobacz mapę

Googla!

Pokaż podział województw!

Wybierasz się w podróż po województwie podlaskim? Planujesz tam urlop? Zastanawiasz się gdzie są miejsca warte zobaczenia i zatrzymania?

 

Prezentujemy mapę miejsc na Podlasiu w które warto się wybrać. Zobacz mapę najciekawszych atrakcji turystycznych!

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO