wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Rzeka Brda - Jezioro Mylof Młyn

09 stycznia 2022

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Pomorskie

Powiat - chojnicki

Gmina - Czersk

Miejscowość - Duża Klonia

GPS - 53.779469, 17.699381

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 10m

Powierzchnia - bd

Lustro - 119m n.p.m

Rodzaj - rzeka

Wejście - z brzegu - oznaczone miejsce

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - AZYMUT GDAŃSK

Nabijanie butli - KAYMAN SIDEMOUNT

OPIS:

 

Jako portal dla nurków Zanurzsie.pl zostaliśmy zaproszeni do wspólnego nurkowania z Centrum Szkoleń Nurkowych Kayman Sidemount. Nurkowanie odbyło się w niesamowicie interesującym miejscu! Nurkowisko to jest oznaczone jako Jezioro Mylof, jest to część rzeki Brda niedaleko zapory.

 

Aby opisać to co widzieliśmy pod wodą trzeba napomnieć, ze Rytel to stara osada pomorska. Wśród znalezisk archeologicznych z tego terenu dominują wyroby z przełomu epok brązu i żelaza datowane na 1700–1200 p.n.e. My jednak nie natrafiliśmy na okazy z tego okresu lecz pewnie trochę późniejszego... Pod wodą znajdują się pozostałości architektoniczne, prawdopodobnie po młynie wodnym i jego infrastrukturze pobocznej. Pod wodą znajdują się niezliczone dobrze zachowane pale, płoty, palisady, konstrukcje drewniane itp. To, co ujrzeliśmy przeszło nasze oczekiwania! Obiektów pod wodą jest tak dużo, że ciężko je zliczyć. Dzięki żmudnej pracy Trener Instruktora Dawida Haftki z Szkoły Nurkowania Kayman Sidemount miejsce to jest w miarę dobrze oporęczowane!

 

Aby trafić na podwodne konstrukcje należy wejść do wody przy pomoście w miejscu oznaczonym na mapie. Płynąc równolegle do niego po kilkunastu metrach dojdziemy do głębokości 5-6m. Skręcając dokładnie o 90 stopni w prawo trzymając się tej głębokości. Po około 10 minutach dopłyniemy do pierwszych bali. Dalej poprowadzone są już poręczówki. Pamiętaj! Szanuj je! 

 

 

Obiekty te prawdopodobnie zostały zatopiony przy budowie zapory - zbiornika (Mylof) został on utworzony w 1848 roku i jest to najstarszy sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski. Obejmuje powierzchnię 10,5 km², stanowiącą poszerzone koryto rzeki Brdy. Zbiornik spełnia funkcje energetyczne i rekreacyjno-turystyczne. Zintegrowana zapora wodna rozdziela wody Brdy na koryto starorzecza i Wielkiego Kanału Brdy.

 

Średnia głębokość naszego nurkowania wynosiła około 6-7m natomiast najgłębsza znaleziona głębokość to 10m. Widoczność zazwyczaj jest tam dobra i wynosi kilka metrów.

 

 

 

 

SZKOŁY NURKOWANIA W OKOLICY:

 

 

AZYMUT GDAŃSK

 

KAYMAN CZERSK

 

Zdjęcia: Jan Kuczkowski

Zdjęcia nurkowe: Jan Kwiatoń i Krzysztof Kujawski

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl