wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Nurkowanie w schronie z II Wojny Swiatowej

28 października 2021

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - podkarpackie

Powiat - strzyżowski

Gmina - Frysztak

Miejscowość - Stępina

GPS - 49.871960, 21.591196

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 2m

Wejście - wewnątrz schronu

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - IDA OCTOPUS

Nabijanie butli - IDA OCTOPUS

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Opisywane niniejszego miejsca do nurkowania ma charakter bardziej informacyjny niż zachęcajacy do spakowania się i ruszenie z biegu na nura!

 

Miejsce to nie zawsze jest otwarte a do tego nurkowanie wymaga specjalnego przygotowania oraz zgody! Nurkowanie w tym miejcu odbywa się w zalanym korytarzu łączącym bunkier i zabudowania techniczne. Korytarz prowadzi pod dnem rzeczki Stępinka. Widoczność bardzo dobra o ile nie podniesie się osadów. Przy zmąceniu spada momentalnie do zera! Do obiektu łatwo trafić, bo jest sporo tablic informacyjnych o dojeździe.

 

Kilka słów o samym obiekcie. Budowla ma blisko 400 metrów długości, 12m wysokości i potężne ściany, których grubość w niektórych miejscach przekracza 3m. Schronu kolejowego w Stępinie nie sposób przeoczyć, tym bardziej że w pobliżu znajdują się jeszcze inne, mniejsze budowle o przeznaczeniu militarnym. To właśnie tutaj, w sierpniu 1941 roku, spotkali się wódz III Rzeszy Adolf Hitler i włoski dyktator Benito Mussolini.
 

Jego kształt jest bowiem łukowaty, co miało chronić przed bezpośrednim i celnym atakiem z powietrza, natomiast zbudowane także na bazie łuku ściany sprzyjać miały poślizgowi trafiających w nie bomb lotniczych. Ponadto, wedle zapewnień konstruktorów, ściany wytrzymywać miały kilkukrotne trafienie w to samo miejsce pocisku artyleryjskiego o wadze 500 kg. Budowla, poprzez system śluz i hermetycznie zamykanych wrót, zapewniała także ochronę przed atakiem chemicznym czy biologicznym.  

 

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania w tygodniu po umówieniu się oraz w weekendy. Wizyty najlepiej uzgodnić telefonicznie.

 

DOJAZD:

 

W województwie podkarpackim z Rzeszowa wyjeżdżamy na południe krajową 9, za miejscowością Babica koło torów kolejowych i stacji benzynowej odbijamy w prawo w drogę 988 i cały czas prosto i dojedziemy do Strzyżowa. Niewielka miejscowość więc przejeżdżając przez nią w pewnym momencie zobaczymy przystanek autobusowy stojący koło torów kolejowych, zaraz za nim jest rozwidlenie dróg, główna w lewo a mała poboczna i dziurawa odchodzi lekko w prawo.
 
 

 
 
Miejsce dodane przez: Łukasza Rębiszewskiego
Zdjęcia: nurkowanie-rzeszow.pl, podkarpackie.eu, rudeiczarne.pl
 
 

CENTRUM NURKOWE WOKOLICY

 

 

IDA OCTOPUS

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl