wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Tekst: https://r.pl/blog/malta-co-warto-wiedziec-przed-podroza

Dzikie zwierzęta na Malcie nie są zbyt liczne. Żyją tam jedynie niewielkie gryzonie, jaszczurki i różne gatunki ptaków. Znacznie bardziej urozmaicona jest fauna podwodna. U wybrzeży Malty znajduje się wiele raf koralowych, które są schronieniem dla wielu gatunków ryb, skorupiaków i ośmiornic. Można tam także spotkać koniki morskie i delfiny.

 

Malta to wymarzone miejsce do nurkowania. Woda wokół wysp jest krystalicznie czysta, a na dnie morza znajduje się wiele zatopionych wraków statków. Na Malcie spodoba się także wielbicielom wszystkich sportów wodnych. Można tam pływać, żeglować, surfować i jeździć na nartach wodnych. Plaże koncentrują się w północnej części głównej wyspy oraz na wyspie Gozo, największą popularnością cieszą się te w zatoce Mellieha Bay i Golden Bay. W miejscach, gdzie występują klify, można natomiast pływać łodzią wśród nadmorskich grot i mostów skalnych. Niestety słynne lazurowe okno rozpadło się na skutek erozji, ale wybrzeże Malty obfituje w wiele innych, równie spektakularnych formacji skalnych.

altański jest położony 81 km na południe od Sycylii, co czyni Maltę najbardziej wysuniętym na południe krajem Europy. Główną wyspą Archipelagu jest Malta – stanowi 78% jego całkowitej powierzchni, druga pod względem wielkości jest Gozo (21% całkowitej powierzchni). Pozostały 1% zajmuje wyspa Comino i niewielkie mikrowysepki. Wyspy Maltańskie charakteryzują dość zróżnicowaną linią brzegową – urozmaicają ją liczne półwyspy, zatoki, laguny i podwodne groty.

 

Mimo nizinnego krajobrazu wyspy, wybrzeże Malty w głównej mierze jest skaliste, a plaże i sztuczne nadbrzeża stanowią zaledwie 5% całkowitej powierzchni. Nie przeszkadza to jednak w wypoczynku nad wodą – pływać można bowiem w lagunach z krystalicznie czystą wodą. Jedna z najsłynniejszych (Blue Lagoon) znajduje się w pobliżu wyspy Comino.

 

Malta posiada wiele miejsc do nurkowania, od łagodnych raf (5-30 metrów), jaskiń dla początkujących, po głębsze i bardziej wymagające opcje dla doświadczonych nurków. Nie możemy także zapomnieć o tym, że mamy kilka światowej klasy wraków nurkowych na głębokości od 15 do 40 metrów, które są dostępne z brzegu i łodzi.

Malta to istny raj dla wielbicieli historii, sportów wodnych, plażowania i zabawy w nocnych klubach. Kto by pomyślał, że na tak małej powierzchni, można spędzać czas w tak różny sposób. A jednak! Na Malcie jest to możliwe.

 

Malta to jeden z najmniejszych krajów europejskich. Zajmuje zaledwie 316 km2 – tyle wynosi łączna powierzchnia wszystkich wysp wchodzących w skład Archipelagu Maltańskiego. Największa i najgęściej zaludniona jest wyspa Malta, kolejne pod względem wielkości są wyspy Gozo i Comino. Atrakcją wyspy Manoela, jest XVIII-wieczny fort i przystań dla jachtów. Pozostałe wyspy archipelagu nie są zamieszkane. Mimo niewielkiej powierzchni, Malta ma bardzo wiele do zaoferowania. Znajdują się tam laguny z krystalicznie czystą wodą, malownicze klify i groty skalne, przepiękne rafy koralowe i setki zabytkowych budowli – najstarsze z nich pochodzą z czwartego tysiąclecia przed naszą erą.

DODAJ NOWE MIEJSCE

NURKOWANIE NA MALCIE

SPIS ZBIORNIKÓW

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl