wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

23 listopada 2021

Łowca „sieci widmo” z Hong Kongu, który ratuje życie morskie w rejonie

W tym miesiącu w ramach programu „Call to Earth” Kristie Lu Stout, rozmawia z Harrym Chanem, nurkiem z Hong Kongu, który zajmuje się oczyszczaniem wybrzeża miasta i otaczających je wód.

 

Wybrzeże Hong Kongu znane jest z pagórków i turkusowych wód. Ale pod powierzchnią oceanu czai się przerażające zagrożenie. „Sieci widmo” to porzucone lub zagubione sieci i inny sprzęt rybacki. Pływają one po oceanie i niszczą tamtejszą florę i faunę, łapią w pułapkę i zabijają dzikie zwierzęta, zaplątują się w łodzie, a nawet zagrażają nurkom. Problemem tym postanowił zająć się 68-letni były biznesmen.

Nazywa siebie „łowcą sieci widmo” i spędził ostatnią dekadę na wyciąganiu porzuconych sieci rybackich z oceanu w Hong Kongu. „Jeśli nie będziemy dbać o środowisko, morza i oceany, nie dostaniemy już drugiej takiej szansy” – mówi Chan.

Lu Stout towarzyszy Chanowi na wodach u wybrzeży Sai Kung w Hong Kongu i obserwuje, w jaki sposób oczyszcza on tamtejsze akweny.

 

Reportaż powstał w ramach akcji CNN „Call to Earth Day” – dnia poświęconego ochronie przyrody i zrównoważonemu rozwojowi. Więcej o inicjatywie można dowiedzieć się tutaj.

 

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

POWRÓT DO LISTY WYDARZEŃ

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl