wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Kopalnia Wapienniki

17 stycznia 2019

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - łódzkie

Powiat - piotrkowski

Gmina - Sulejów

Miejscowość - Sulejów

GPS - 51.329773, 19.889895

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość -  13 m

Powierzchnia -  13,8 ha

Lustro -  169 m n.p.m

Rodzaj - Kamieniołom

Wejście - Północno-wschodnia strona

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

OPIS:

 

Wapienniki to miejsce do nurkowanie w województwie łódzkim. Stara Zalana kopalnia wapienia. Wejście do wody jest po schodach którymi wchodzili pracownicy kopalni do pracy. Maksymalna głębokość to 12 metrów i jest ona przy pompach. W miejscu gdzie wystają rury ponad powierzchnię wody. Średnia głębokość to 5-6 metrów. Nurkowisko ma bardzo dobrą wizurę przez większą część roku. Parkingu niestety brak. Samochody parkuje się wzdłuż drogi, która jest bardzo mało uczęszczana, no chyba, że jest to okres letni i okoliczna młodzież przychodzi popływać czy poskakać z urwiska. Brak jakichkolwiek opłat i infrastruktury.

 

Pod wodą znajdują się pozostałości z czasów wydobywania wapienia m.in. fragmenty starych instalacji takie jak platformy, bloki, podjazdy betonowe, szyny po linii wąskotorowej, rury doprowadzające wówczas wodę ale i bloki skalne, zatopione drzewa czy wanny, krzesła lub wiadra. Atrakcją są korytarze wydrążone w dnie tworzące niemal labirynty.

 

Ryby jakie można tam zauważyć to głównie szczupaki i okonie. Do zbiornika można wejść od kilku stron. Pod wodą znajduje się bogata infrastruktura kopalniana. Pompy, rury, budka strzałowego, a to wszystko oporęczowane. Miejsce warte uwagi i wybrania się nawet z dalszych okolic.

 

Wejść jest kilka najlepsze jest za wyrwą w grobli którą jadąc mamy po prawej stronie. Za groblą jest ścieżka zakończona betonowymi schodami prowadzącymi do wody. To jest najlepsze wejście. Prawie zaraz za schodami lekko w lewo zaczynają się poprowadzone przez nurków dla nurków poręczówki. To jeden z najciekawszych zbiorników w niedalekiej odległości od Warszawy. Zdecydowanie wart zobaczenia.

 

Miejsce dodane przez Divetolive.pl

Zdjęcia: Divetolive oraz Agnieszka Stachurska

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl