wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Kamieniołom Piast

05 stycznia 2023

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - opolskie

Miejscowość - Opole

GPS - 50.661666, 17.946173

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 14 m

Powierzchnia - 25 ha

Klasa wody - bd

Lustro - 156 m n.p.m

Rodzaj - wyrobisko

Wejście - od ul. Wapiennej

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

 

OPIS:

 

Wyrobiska Piast rozpoczęła się w roku 1906. W roku 1978 cementownia wyczerpała złoże i zakończyła działalność. Po zakończeniu wydobycia miejsce to zaczęło wypełniać się wodą. Mimo upływu kilkudziesięciu lat proces ten nadal postępuje i zwierciadło wody stale się podnosi. Sporą przejrzystość wody akwen ten zawdzięcza ukształtowaniu dna i brzegów. Lata dewastacji jednak odcisnęły swoje piętno pozostawiając na dnie i w całej okolicy nieprzebrane ilości śmieci. Dzięki regularnym akcjom sprzątania tereny wokół Piasta oczyszczają się, a sam akwen z lokalnego nieużytku stał się użytkiem i to ekologicznym.

 

Dno Piasta nie jest płaskie poprzecinane jest kilkudziesięciometrowymi dolinami i skalistymi grzbietami. Dno w przeważającej części pokryte jest łąkami ramienic co też ma duże znaczenie w hamowaniu erozji marglowego podłoża. Nieco głębiej dno pokryte jest mchem wodnym. W starej części kamieniołomu znajduje się natomiast zatopiony las, który jest swoistą atrakcją tego akwenu. W kamionce żyje wiele gatunków ryb oraz rak pręgowany. W ciągu dnia większość dużych ryb przebywa w ukryciu albo szybko ucieka przed nurkującymi dlatego warto wtedy odwiedzić płytką zatokę, która szczególnie w słoneczne dni tętni życiem i zachwyca refleksami światła, a w miejscu, w którym graniczy z głębią gromadzą się ławice tysięcy małych ryb.

 

Aby móc podziwiać duże ryby drapieżne najlepiej nurkować nocą. Po zmierzchu szczupaki wychodzą ze swych kryjówek i unoszą się w bezruchu nad podwodnymi łąkami. Wielkie, prawie 40 cm okonie spędzają noc na szczytach podwodnych wzniesień. Rzadziej spotkać można spore węgorze i sandacze. Kamionka Piast jest ulokowana w centrum Opola i jest miejscem, w którym spotykają się nurkowie nie tylko z Opola, ale również z innych pobliskich i dalszych okolic. Piast dzięki swojej niewielkiej głębokości oraz dobrej przejrzystości wody jest idealnym obiektem szkoleniowym dla płetwonurków.

 

AKYUALIZACJA NA DZIEŃ 25.11.2020r. - Dotarły do nas informacje, że obiekt jest remontowany i obecnie jest zakaz nurkowania w akwenie! Przed wybraniem się tam warto to potwierdzić!

 

Film znaleziony w serwisie youtube:

 

 

Część opisu z www.uboot.com

Mapy: www.podwodneopole.pl

Zdjęcia: www.nurkomania.pl

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl