Zobacz również:

SKLEP NURKOWY

GDZIE NURKOWAĆ?

SZKOLENIA

Inne galerie

OPIS:

 

Kamieniołom Nadziejów znajduje się na terenie województwa opolskiego. Otaczają go niesamowite widoki i bujna przyroda. Warto przyjechać w to miejsce szczególnie na nurkowanie pod koniec sezonu. W tym czasie można cieszyć się pięknem tego miejsca również na powierzchni.

 

W najwyższym punkcie okalającym Kamieniołom Nadziejów znajduje się punkt widokowy. Okolica jest dobrze zagospodarowana, znajdziemy tu również parking i miejsce do zorganizowania pikniku. Miejsce jest bardzo urokliwe, aczkolwiek trzeba dodać, że jest to przestrzeń pod władaniem nurków z Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. W zbiorniku nurkowie przeprowadzają podwodne szkolenia ratownicze.

 

Zbiornik wciąż pracuje i zdarza się, że w ciągu roku, ze względu na nasilone opady, poziom wody podnosi się o 1 m. W związku z tym, w wodzie możemy spotkać pewne niespodzianki, które utrudniają nurkowanie. Jedną z takich niespodzianek jest zawiesina w wodzie na głębokości około 7 metrów, która skutecznie utrudnia przepływ światła. W związku z tym obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się tu w dobre oświetlenie, bo im głębiej, tym ciemniej. Z atrakcji podwodnych trzeba wymienić wraki samochodów, które służą do szkoleń ratowniczych, ponadto znajdziemy tu również kamienne schody, które pozostały tu jeszcze po działającym kamieniołomie (służyły jako zejście dla robotników). Aby wejść do wody, musimy zejść po metalowych schodach po rusztowaniu na platformę zamontowaną na beczkach. Tu można swobodnie przygotować się do nurkowania i zejść pod wodę.

 

Kamieniołom Nadziejów, ze względu na zewnętrznego zarządce, nie jest tak często odwiedzany jak inne kamieniołomy Dolnego Śląska, takie jak choćby Zimnik. Aby dostać się na parking samochodem, należy pobrać klucz do szlabanu, co łatwo może zniechęcić. Niemniej jednak sam dojazd do obiektu jest łatwy, a warunki panujące dookoła zbiornika są naprawdę dobre. Maksymalna głębokość to 23 m.

 

 

DOJAZD:

 

Musimy dojechać do Nysy, potem kierujemy się na Koperniki a potem już na Nadziejów. Droga do kamieniołomu jest wyasfaltowana, 100m przed akwenem był szlaban - pozostały tylko kamienie z resztkami mocowań.

 

Tekst: www.aquamatic.pl

Zdjęcia: www.podwodnik.eu

 

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - opolskie

Powiat - nyski

Gmina - Otmuchów

Miejscowość - Nadziejów

GPS - 50.391748, 17.256690

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 23m

Powierzchnia - 2 ha

Klasa wody - b/d

Lustro - 295 m n.p.m

Rodzaj - wyrobisko

Wejście - od zachody

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

30 czerwca 2020

Kamieniołom Nadziejów

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl
nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl