Zobacz również:

SKLEP NURKOWY

KOMIS SPRZĘTU

GDZIE NURKOWAĆ?

SZKOLENIA

Jezioro Wdzydze

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Pomorskie

Powiat - kościerski

Gmina - Karsin

Miejscowość - Wdzydze Tucholskie

GPS - 53.991456, 17.925363

 

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość -  69m

Powierzchnia -  1455ha

Klasa wody - II klasa

Lustro -  134m n.p.m

Rodzaj - Rynnowe

Wejście - Pomost przed wjazdem do Tawerny

 

 

OPIS:

 

Wdzydze , zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą - na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda. W jeziorze, które nie ma stałego połączenia z Morzem Bałtyckim, żyje troć. Jej występowanie w tym akwenie jest przedmiotem sporów wśród ichtiologów.

 

Powierzchnia zwierciadła wody całego zbiornika według różnych źródeł wynosi od 1417,0 ha do 1455,6 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 133,8-134,1 m n.p.m.  lub 133,0-133,4 m n.p.m.  Średnia głębokość jeziora wynosi 15,2 m, natomiast głębokość maksymalna według różnych źródeł wynosi od 68 m lub 69,5 lub też 70 m.

 

Miejscowi mówią że w okolicach środka zatoki leży traktor.

 

 

DOJAZD:

 

Do jeziora można dojechać wieloma drogami. My podajemy przyjemna trasę gdzie można podjechać do samej wody i w okolicy znaleźć dobą infrastrukturę rekreacyjną, oraz nocleg i gastronomię.

 

Jadąc trasa numer 214 z Kościerzyny do Torunia za miejscowością Stawiska kierujemy się w prawo na Wiele. Po przejechaniu 12,4km we Wdzydzach Tucholskich skręcamy w prawo w drogę ogrodzoną betonowymi barierami. Po przejechaniu 250-300m przed sklepem skręcamy w piaszczystą drogę w prawo. Jadąc nią cały czas prosto przez około 2km dojeżdżamy do Tawerny gdzie można się posilić oraz zatrzymać samochód. W okolicach Tawerny i ośrodka Wdzydzki Raj jest wiele pomostów z których można rozpocząć nurkowanie.

 

LINK Z DOJAZDEM

 

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - Apartamenty i domki Wdzydzki Raj

Posiłek w okolicy - Tawerna

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

24 maja 2017

Cała galeria

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl