wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Staw

31 lipca 2019

 

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - podlaskie

Powiat - suwalski

Gmina - Suwałki

Miejscowość - Płociczno

GPS - 54.022277, 22.988304

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 14 m

Powierzchnia - 21 ha

Lustro - 135 m n.p.m

Wejście - Południowo-wschodnia strona jeziora 

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe  - JAGNABLUE

 

OPIS

 

Jezioro Staw w Płocicznie jest bardzo czystym jeziorem z olbrzymią ilością ryb. Jest ono wspomagane przez wylęgarnie ryb mieszczącą się przy jeziorze Wigry dokładnie po drugiej stronie ulicy.

 

Prawie na każdym nurkowaniu można zobaczyć dużą ilość szczupaków, okoni, płoci i węgorzy oraz wiele innych gatunków. Przejrzystość wody jest fantastyczna, poza kilkoma sezonowymi zmianami takimi jak mieszanie się wody po zimie, czy zakwit na lato. Dostęp do jeziora możemy znaleźć w trzech miejscach, a pierwsze z nich i zarazem najłatwiejsze, to z tak zwanej plaży na samym końcu jeziora już w Gawrych Rudzie. To tam po drugiej stronie znajduje się wylęgarnia ryb i jezioro Wigry. Nie można zjechać samochodem nad samą wodę i należy go pozostawić przy ulicy. Woda w tym miejscu jest płytka i całe nurkowanie nie przekroczy 4,5 m, może daleko w jezioro dojdziecie do 6 m. Idealne miejsce na intro nurkowe i szkolenia podstawowe. Jest tu olbrzymia ilość ryb oraz bardzo różnorodna roślinność. Nie brakuje przy brzegach powalonych drzew co nadaje podwodnemu światu trochę tajemniczości. Jednak trzeba uważać przy wejściu i trzymać się z daleka lewej strony, ponieważ to w tym miejscu wylęgarnia pobiera wodę specjalnymi rurami. Chcemy uniknąć zamulenia, a w rezultacie pobrania przez rury syfu do wylęgarni.

 

Kolejne wejście to skręt z głównej ulicy zaraz przed sklepem i jazda na sam koniec na polanę. Jest to dość trudne zejście ponieważ trzeba zostawić samochód i z całym szpejem kierować się po stoku nad jezioro. Samo wejście też jest z delikatnej skarpy ale na piasek. Jednak cała ta wędrówka się opłaca ponieważ na lewo mamy około 12 - 14 metrów i to jest najgłębiej w tym jeziorze. To nie wszystko, ponieważ można spotkać tak zwane kaniony, czyli swego rodzaju duże i szerokie baseny z piaskiem na dnie a bokami ze ścian roślin, które mają wysokości około 3 do 4 m. Widok zapierający dech w piersiach, a jest ich sporo wiec można spotkać kilka takich zagłębień.

 

Ostatnie wejście jest w uliczce za szkołą podstawową w Płocicznie na przeciwko Wigierskiej kolejki wąskotorowej. Trzeba jechać do końca i też pozostawić samochód w miarę możliwości jak najbliżej lewej strony na górze i znieść wszystko z górki nad jezioro. Tu jest dużo więcej miejsca na rozłożenie sprzętu, a przy samym brzegu są zatopione rybackie drewniane łódki. Z tej strony można pod woda podziwiać mnóstwo zwalonych drzew oraz również wiele ciekawych formacji dennych. Głębokość nie przekracza 12 metrów, a dno jest delikatnie muliste.

 

 

SZKOŁA NURKOWANIA W OKOLICY:

 

JAGNABLUE

 

 

Zdjęcia: Adam Michiej, Wojciech Pawlicki oraz Ewa Drucis - JagnaBlue

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl