wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Solińskie

29 września 2020

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Podkarpackie

Powiat - leski

Gmina - Solina

Miejscowość - Solina

GPS - 49.372342, 22.460172

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 60m

Powierzchnia - 2200 ha

Klasa wody - bd

Lustro -  410 m n.p.m !!!!

Rodzaj - Zbiornik retencyjny

Wejście - północna strona

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - IDA OCTOPUS

Nabijanie butli - IDA OCTOPUS

Atrakcje - 

 

 OPIS:

 

Jezioro Solińskie jest ogromnym zbiornikiem retencyjnym. Na jeziorze znajduje się wyspa "Skalista", półwysep Brosa oraz Horodek oraz 4 zatoki: Karpiowa, Potoku Czarnego, Suchego Drzewa i Victoriniego. W jeziorze tym można nurkować bez problemu, z wyłączeniem pasa wody w odległości do 200m od zapory.

 

W okolicy Cyplu Polańczyka podczas nurkowania możemy trafić na ścianę opadającą na ponad 24 metry. Znajduje się ona niedaleko przeprawy promowej. Pod wodą w tym miejscu nurkowym zobaczyć można liczne wystające konary drzew. W części akwenu, która zwana jest “Polną”, znajdziemy półwysep, za którym znajduje się zatopiony las. Na głębokości od 15 do 20 metrów znajdziemy więc piękną podwodną przestrzeń wypełnioną niewiarygodnie pięknymi widokami.

 

W wodach zbiornika występuje obecnie duża rozmaitość gatunków ryb. Głównie spotykane są sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci, szczupaków, sumów, karpi i kleni. Liczne okazy dorodnych karpiowatych można obserwować w wodach jeziora z korony zapory: korzystają one tu z obfitego dokarmiania przez zwiedzających zaporę turystów.

 

Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania silników spalinowych nie dotyczy Policji i WOPR). Uprawiane jest żeglarstwo i windsurfing, jednak akwen nie należy do łatwych: jego szczególną cechą (w porównaniu z akwenami nizinnymi), spowodowaną rozczłonkowaniem tafli wody oraz wpływem wysokich brzegów, jest zmienność i nieprzewidywalność wiatrów.

 

 

DOJAZD

 

Możliwy w wielu miejscach, najdogodniej w okolicy Polańczyka. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy nurkować.

 

 

CENTRUM NURKOWE WOKOLICY

 

 

IDA OCTOPUS

 

Zdjęcia: www.nurkomania.pl

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl