wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Pluszne

14 października 2020

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - warmińsko-mazurskie

Powiat - 

Gmina - 

Miejscowość - Pluski

GPS - 53.589675, 20.400005

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 52m

Powierzchnia - 907ha

Klasa wody - 

Lustro - m n.p.m

Rodzaj - 

Wejście - 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Jezioro Pluszne jest położone wśród Lasów Łańskich, a jego łączna powierzchnia (wraz z jeziorem Pluszne Małe) to 903,3 ha. Posiada silnie rozwiniętą linię brzegową - 30 000 m i tworzy liczne zatoki i półwyspy. Oś jeziora przebiega w kierunku z północy na południe i liczy 8750 metrów długości i 1900 metrów szerokości. Jezioro Pluszne charakteryzuje się dużą zmiennością głębokości, o średniej 15 metrów, a maksymalnej 52 m. Płycizny 1 metrowe stanowią 7,9 % ogólnej powierzchni i posiadają przeważnie piaszczyste dno. Dzięki stromym, porośniętym lasem mieszanym stokom jest niezwykle malownicze. Z jeziora Pluszne, w południowo - wschodniej części wypływa rzeka Polpusz, która łączy się przez jezioro Swaderki Wielkie z rzeką Marózką, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim. Najpopularniejsze gatunki ryb występujące w jeziorze Pluszne: sielawa, sieja, leszcz, płoć, okoń, szczupak, węgorz i miętus. Jezioro Pluszne posiada I klasę czystości i jest objęte strefą ciszy.

 

Z fauny i flory można spotkać następujące gatunki ryb sieję, szczupaka, węgorza, okonia, sandacza.

 

info

 

https://www.nurkomania.pl/nurkowisko_pluszne.htm  

 

 

wikipedia:

 

Długość 8750 m, szerokość 1900 m, powierzchnia 908 ha, głębokość maksymalna 52,0 m, średnia 15 m; linia brzegowa o długości 30 000 m tworzy liczne (7) półwyspy i zatoki. Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe, natomiast wschodnia jako Zatoka Księżycowa. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4,7 ha, zadrzewiona, leży na plosie naprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie (0,5 ha) oraz na krańcach południowego na wysokości Łańskiego Pieca (0,35 ha). Największy z półwyspów nazywany jest Waszeta. Płycizny 1-metrowe stanowią 7,9% ogólnej powierzchni jeziora. Do zatoki Pluszne Małe dopływa ciek Kanał Świerkocin z jeziora Staw, a z południowej części głównego plosa wypływa Kanał Swaderki do jeziora Poplusz Wielki, który łączy się z rzeką Marózką, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim. Na północ i na południe od Zielonowa dopływają dwa cieki odwadniające łąki w okolicy Gryźlin.Zlewnia bezpośrednia jeziora wynosi 993 ha (Różański i wsp. 2003). Poruszanie się po jeziorze łodzią motorową wymaga specjalnego pozwolenia. Na Plusznym obowiązuje strefa ciszy.

Mała trzcinowa wysepka w południowej części akwenu była, w czasie drugiej wojny światowej, tarczą celowniczą dla betonowych bomb, zrzucanych przez niemieckie samoloty z pobliskiego lotniska w Gryźlinach. Na wyspie była wybudowana prostokątna betonowa platforma, którą po wojnie rozebrano. Na dnie jeziora Plusznego i pobliskiego jeziora Łańskiego, płetwonurkowie znaleźli w sumie wraki czterech samolotów w tym m.in. Junkers Ju 87.

 

 

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl