wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Piłakno

03 października 2019

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Warmińsko-mazurskie

Powiat - mrągowski

Gmina - Sorkwity

Miejscowość - Wola Maradzka

GPS - 53.784123, 21.162592

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 56m

Powierzchnia - 245ha

Klasa wody - II klasa `98

Lustro - 140m n.p.m

Wejście - wschodnia strona jeziora

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe -

 

OPIS:

 

Jezioro Piłakno składa się z dwóch wykształconych plos – północnego, o głębokości dochodzącej do 39,0m i środkowego o głębokości schodzącej do ok 56m. Południowo-zachodnia zatoka, o największym przegłębieniu sięgającym 16,5m, przedzielona jest w połowie dużą wyspą. Jezioro to jest jednym z najgłębszych jezior Pojezierza Mazurskiego, i obowiązuje tam strefa ciszy.

 

Miejsce to upodobali sobie również wędkarze których bywa tam naprawdę dużo. Widoczność zazwyczaj bywa tu bardzo dobra. Sięga około 5-8m, a tylko sporadycznie spada do 2-4 metrów. Nad jeziorem znajdziemy częściowo oświetlony tor podwodny! W około zbiornika znajduje się dobrze rozwinięta linia brzegowa. Na terenie jeziora znajdują się stanowiska archeologiczne, datowane na V – II stulecie p.n.e (pozostałości po osadzie z epoki żelaza). W jeziorze Piłakno możemy spotkać okonie, płocie, liny, a także można tam natrafić na węgorze.

 

Obecnie przy jeziorze baza nurkowa jest już nieczynna. Jezioro nadal nadaje się do nurkowania lecz infrastruktura jet zubożała..

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl