nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl
nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl

Zobacz również:

SKLEP NURKOWY

GDZIE NURKOWAĆ?

SZKOLENIA

Inne galerie

OPIS:

 

Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Wiele zatok, stanowiących o nieregularnym, ciekawym kształcie jeziora. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha.

Wyspy i brzegi jeziora są miejscami lęgu ptactwa (m.in. żurawiczapliłabędzia niemegobielika). W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb (m.in. płoćleszczuklejaszczupakokońwęgorzsielawa).

Na półwyspie we wschodniej części jeziora znajduje się średniowieczne grodzisko datowane na VII/VIII wiek. W 2010 archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli pozostałości najstarszego na ziemiach polskich mostu datowanego na l poł IX w. o rozmiarach ok. 100 × 4 m, wykonanego z drewna dębowego. Most ten łączył ląd z, będącą m.in. miejscem kultu, wyspą na jeziorze[1][2].

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe: NiesulicePrzełazyKrzeczkowo. W odległości 10 km na wschód od jeziora znajduje się miasto Świebodzin.

Badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2000 oraz 2005 roku wykazały zagrożenie wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków w zlewni jeziora. O pogarszającej się jakości wód świadczą pojawiające się zakwity sinicowe. Znaczne rozmiary jeziora buforują jednak skutki zagrożeń i powodują, że jezioro Niesłysz zachowuje II klasę czystości pod względem fizyko-chemicznym i I klasę czystości pod względem sanitarnym.

 

 

SZKOŁA NURKOWANIA W OKOLICY:

 

 EXTREME DIVE

 

 PALIA DIVE

 

 

Nabijanie butli

EXTREME DIVE i PALIA DIVE

 

Baza nurkowa

EXTREME DIVE i PALIA DIVE

 

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - lubuskie

Powiat - świebordziński

Gmina - Lubrza

Miejscowość - Przełazy

GPS - 52.222306, 15.406012

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 35m

Powierzchnia - 496ha

Klasa wody - 

Lustro - 78m n.p.m

Rodzaj - rynnowo-morenowe

Wejście - 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - jn

Nabijanie butli - jn

Atrakcje - 

 

14 października 2020

Jezioro Niesłysz