wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Lubikowskie

28 marca 2022

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Lubuskie

Powiat - międzyrzecki

Gmina - Przytoczna

Miejscowość - Lubikówko

GPS - 52.530707, 15.685780

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 36 m

Powierzchnia - 314 ha

Klasa wody - II klasa

Lustro - 55 m n.p.m

Rodzaj - morenowe

Wejście - Południowa strona

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - EXTREME DIVE

Nabijanie butli - EXTREME DIVE

Atrakcje - 

OPIS:

 

Jezioro Lubikowskie słynie z bardzo czystej wody, jest często odwiedzane przez płetwonurków. Niezwykła przejrzystość gwarantuje obłędne wrażenia! W 1982 na dnie jeziora płetwonurkowie odnaleźli urnę z XIV wieku, którą można oglądać w gorzowskim muzeum. Miano prowadzić tam podwodne badania archeologiczne, niestety nie zostały one podjęte. Jezioro ma głównie piaszczyste dno i widoczność dochodzi do 10m. W jeziorze Lubikowski można znaleźć wiele ciekawych atrakcji. Miejsce nurkowe zawiera podwodny szlak.

 

Jezioro Lubikowskie znajduje się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, a jego powierzchnię szacuje się na około 314 ha. Imponujące rozmiary jeziora są wprost proporcjonalne do jego głębokości. Doświadczony nurek może zanurzyć się tu na głębokość sięgającą nawet 36 m. Jezioro charakteryzuje się wysokimi, skalistymi brzegami, które w niektórych momentach sięgają nawet do 15 m i znajdują się we wschodniej części akwenu. Po przeciwnej stronie powita nas jednak długi na 150 m, piaszczysty brzeg.

 

Pod wodą jest tu równie urokliwie. Na dnie rozciągają się długie dywany utworzone przez podwodną roślinność, wśród niej znajdziemy raki, czy ławice okoni. Nie jeden nurek widział w tych miejscach piękne okazy szczupaków, które zadziwiają swoją wielkością i dostojnością w obszarach bliżej brzegu i wysokich trzcin. Dla fanów nurkowania nocnego polecane są w szczególności obszary niedaleko Wyspy Konwaliowej. W tym pięknym obszarze jeziora znajdują się bowiem węgorze. 

 

Jezioro Lubikowskie wybierają zarówno nurkowie bardziej, jak i mniej doświadczeni. Można tu bowiem wybrać fragmenty akwenu, które odpowiadać będą każdemu stopniowi zaawansowania. Jezioro to jest jednak wybierane pod względem nurkowania rekreacyjnego. Jest to bowiem nie tylko miejsce do szlifowania nurkowych umiejętności lecz również do podziwiania piękna lubuskiej przyrody.

 

Obelisk z kamienia na 10 metrach, platformę na około 7 metrach, drewniany wrak jachtu na 6m, ścianę do nurkowania schodzącą stromo do 25m, wrak łódź na 8m, tor przeszkód: koła, trójkąty, kwadraty od 4 do 6 metrów.

 

 

SZKOŁA NURKOWANIA W OKOLICY:

 

EXTREME DIVE

 

 

Zdjęcie: Wikipedia - Skarabeusz

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl