wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Kaleńskie

13 kwietnia 2021

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - zachodniopomorskie

Powiat - drawski

Gmina - Czaplinek

Miejscowość - Stara Kaleńsko

GPS - 

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 45m

Powierzchnia - 116 ha

Klasa wody - 

Lustro - 156m n.p.m

Rodzaj - 

Wejście - 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Jest to jedno z nielicznych jezior lobeliowych oraz jedno z najczystszych zbiorników na Pojezierzu Drawskim, bez wysp, ale o urozmaiconej linii brzegowej, z półwyspem dzielącym jezioro na części zachodnią i wschodnią. Ma powierzchnię 114 ha, i maksymalną głębokość 45 m. Woda jeziora jest bardzo przejrzysta, a dno piaszczyste.

 

 

Jest to zbiornik o dość nietypowym, rozwidlonym kształcie, zlokalizowany kilka kilometrów na południowy wschód od Czaplinka. Otoczenie jeziora prawie na całej długości 10-kilometrowej linii brzegowej stanową lasy. Maksymalna głębokość wynosi 33,7 m, a powierzchnia wody zajmuje ok. 110 ha. Nad Jeziorem Kaleńskim znajduje się przystań wodna z plażą, pomostem i kąpieliskiem, wchodzącymi w skład tutejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oprócz wędkarzy, przybywających tu m. in. na cykliczne imprezy wędkarskie, często pojawiają się również płetwonurkowie – uczestnicy zawodów łowiectwa podwodnego i konkursów fotografii podwodnej.

 

Głęboka toń, urozmaicone dno i duża przejrzystość wody to główne atuty Jeziora Kaleńskiego. Należy ono do zbiorników lobeliowych, bardzo czystych i jednocześnie ubogich pod względem różnorodności gatunkowej. Z rzadka występujące podwodne łąki zasiedlają duże drapieżniki, choć bywa, że stada sporych okoni polują również na otwartej wodzie. Najczęściej używa się tu woblerów i gumowych przynęt. W mulistych partiach jeziora warto zasadzić się na dużego lina, niekiedy też łupem spławikowców pada okazały leszcz lub płoć.

 

 

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl