wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Hańcza

12 sierpnia 2020

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - podlaskie

Powiat - suwalski

Gmina - Przerośl

Miejscowość - Błaskowizna

GPS - 54.265714, 22.817531

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 108,5m

Powierzchnia - 311ha

Klasa wody - I klasa `06

Lustro -  227m n.p.m

Rodzaj - rynnowe

Wejście - Parkingi od wschodu jeziora

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - JAGNABLUE

 

OPIS:

 

Hańcza - Najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Okolice tego jeziora charakteryzują się dużą ilością głazów. Są one pozostałościami po lodowcach, które miały wpływ na ukształtowanie się okolic i powstanie samego jeziora. Nagromadzenie głazów jest tak znaczne, że sprawiają wrażenie celowo ułożonych (niekiedy grubość warstwy przekracza 2 m). Samo jezioro jest zbiornikiem rynnowym, którego dno ma znaczne nachylenie (około 12°). Brzegi jeziora są dość strome dlatego do nurkowania nadaje się tylko prawa (wschodnia) jego strona. Woda w Hańczy zalicza się do I klasy czystości, przeciętna widoczność zaczyna się od 4 do 8 m. W miesiącach jesiennych i zimowych można zobaczyć pod wodą nawet na ponad 15 metrów. Dno zazwyczaj jest piaszczysto-żwirowe co idealnie nadaje się do nurkowań dla początkujących.

 

Chcąc dojechać do najciekawszych miejsc nurkowych trzeba znaleźć się w miejscowości Błaskowizna. Tu jedziemy w kierunku plaży miejskiej, za którą skręcamy w lewo i drogą żwirową jedziemy wzdłuż jeziora. Jak skończą się domy po lewej stronie to kierujemy się na górę polną drogą. Mijamy pierwszy mały lasek po lewej i za nim po tej samej stronie znajduje się pierwszy parking zwany jedynką. Z tego miejsca bardzo szybko można dojść do dużych głębokości oraz odwiedzić słynne dłubanki. Są to 4 łodzie wydrążone z pnia drzewa, oscyluje się, że są z 11 wieku naszej ery.

 

Jadąc dalej tą samą drogą zaraz za pierwszym parkingiem jest wjazd na drugi parking pod górę w lewo, zwany dwóją. Tu wejście do wody jest lekko utrudnione ponieważ trzeba zejść z górki. Można tu wejść w dwóch różnych miejscach. Patrząc na jezioro to pierwsze jest z górki po lewej a drugie z trochę mniejszej górki po prawej. Po lewej na dole znajduje się mały pomost na sprzęt, a od wejścia na wprost już od 12 metra jest ścianka. Można nurkowań po jej prawej części oraz po lewej. Jak wybierzemy lewą to możemy nawet dopłynąć do jedynki. 

 

Ostatni trzeci parking, zwany trójką jest na końcu tej samej drogi. Aby do niego dojechać trzeba kontynuować, aż wiedziemy w las i na końcu znajdziemy wielkie miejsce przygotowane dla nurków. Tu z każdego miejsca wejście do wody jest bardzo łatwe i bez przeszkód. Jest to idealne miejsce do szkoleń, ponieważ pod wodą znajdują się 3 platformy, oraz wiele ciekawych zatopionych atrakcji. 

Przy każdym z tych parkingów zostały przygotowane i zamontowane drewniane ławy i stoliki do klarowania sprzętu. Znajdują się także śmietniki oraz puszki na papierosy. Postój na tych parkingach wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty parkingowej. Na chwilę obecną jedynka to 10 zł za auto. Dwójka i trójka to 10 zł auto oraz każda osoba z auta 5 zł. Ceny mogą ulegać zmianie z sezonu na sezon. 

 

Jeżeli jesteście doświadczonymi nurkami istnieje jeszcze jedno miejsce do nurkowania, tak zwana druga strona. Płynie się na drugą stronę jeziora, gdzie jest przygotowana bojka z opustówką. Pod wodą są piękne ściany na 30 metrach oraz dość duże głębokości do 60 i więcej metrów. Udać się tam można tylko specjalną platformą pływającą. 

 

 

SZKOŁA NURKOWANIA W OKOLICY:

 

JAGNABLUE

 

 

Informacje: Ewa Drucis - JagnaBlue oraz portal nurkomania.pl

Zdjęcia: Adam Michiej, Wojciech Pawlicki oraz Ewa Drucis - JagnaBlue

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl