wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Gim

14 października 2020

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - warmińsko-mazurskie

Powiat - olsztyński

Gmina - Purda

Miejscowość - Nowa Kaletka

GPS - 53.575732, 20.571596

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 25m

Powierzchnia - 175ha

Klasa wody - 

Lustro - m n.p.m

Rodzaj - 

Wejście - kilka wejść

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

 

Do wody można wejśc z kilku miejsc patrząc na mapę..googla..

 

net:

 

 

Opis akwenu

Jezioro Gim - duży zbiornik wydłużony, ułożony  równoleżnikowo, odpływowy (nie posiadający dopływów, a jedynie odpływ - w kierunku jeziora Omulew). Otoczenie wschodniej części jeziora stanowią kompleksy leśne, w części zachodniej przeważają łąki i pola uprawne. Od strony północno - zachodniej przylega do jeziora wieś Nowa Kaletka. W sąsiedztwie akwenu zlokalizowanych jest szereg obiektów rekreacyjnych.Amatorzy nurkowania pod woda mogą spotkać: węgorza, szczupaka i okonia. Piaszczyste dno akwenu jest w większości zarośnięte roślinnością i zapewnia bardzo dobre warunki do nurkowania.

 

 

wiki

 

Jezioro jest użytkowane rekreacyjnie. Na północnym brzegu jeziora ośrodki wczasowe z plażami i pomostami. Także na tym brzegu są zabudowania Nowej Kaletki.

Zbiornik jest wydłużony równoleżnikowo. Największe przegłębienie (25,8 m) jest po wschodniej stronie. Południowy brzeg jest w części podmokły i niski, a północny wyższy i piaszczysty. Akwen nie ma stałych dopływów powierzchniowych, zasilany jest wodami podziemnymi i z funkcjonujących okresowo rowów melioracyjnych. Odpływ następuje w kierunku południowym, przez dwa łączące się ze sobą cieki.

litoralu roślinność szuwarowa. Brzegi otoczone lasami (głównie w części wschodniej), łąkami i polami (w części zachodniej). W oczeretach występuje trzcina i sitowie. Wśród elodeidów występuje moczarka kanadyjskajaskier krążkolistny.

Według danych IRŚ, głębokość maksymalna jeziora wynosi 25,8 m, głębokość średnia – 7,6 m, powierzchnia – 175,9 ha. Długość maksymalna – 3300 m, szerokość maksymalna – 1000 m. Dobrze rozwinięta linia brzegowa ma 8600 m.

Po wschodniej stronie jeziora jest niewielka wysepka, na której można natrafić na kormorany. Na jeziorze gnieżdżą się łabędzie. Występuje sielawasiejaszczupaklinokońleszcz i płoć.

 

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl