wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Jezioro Budzisławskie

03 lipca 2019

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - Wielkopolskie

Powiat - koniński

Gmina - Kleczew

Miejscowość - Tręby Stare

GPS - 52.461012, 18.055271

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość -  35 m

Powierzchnia - 140ha

Klasa wody - I klasa

Lustro -  92 m n.p.m

Rodzaj - rynnowe

Wejście - Wejście z brzegu od południa jeziora

 

Pobierz Plan Ratunkowy nurkowiska

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - DIVING & SUPPORT

Nabijanie butli - DIVING & SUPPORT

Atrakcje - 

 

OPIS:

 

Jezioro Budzisławskie to jezioro polodowcowe, rynnowe, położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jezioro jest częścią Powidzkiego Parku Krajobrazowego. równie czyste jezioro, tuż obok j. Powidzkiego. Zbiornik słynie z wyjątkowo wysokiej przejrzystości wody sięgającej nawet 8 metrów. W jeziorze żyje wiele interesujących gatunków ryb, między innymi: sielawy, płocie, liny, szczupaki, okonie, węgorze, sumy, miętusy.

 

Budzisław charakteryzuje się bardzo ładną roślinnością. Powierzchnia jeziora to ok 1,40 km². Głębokość maksymalna wg Wikipedii 35 m ale stan wody systematycznie opada więc teraz mogą to być 32 metry. Nad jeziorem znajduje się baza nurkowa z możliwością napełnienia butli. Można wynająć tam domki, Dobre warunki do prowadzenia kursów i specjalizacji a także na wypad całą rodziną. Jest np. plac zabaw dla dzieci.

 

Dostępna na miejscu baza nurkowa pobiera około 10 zł opłaty za wstęp na jej teren. W tym czasie możemy pozostawić samochód na strzeżonym postoju. W sezonie nurkowym baza czynna jest zawsze, jednak poza tym okresem czasu warto upewnić się, czy będzie gdzie nabić butlę. Woda Jeziora Budzisławskiego ma w miarę dobrą przejrzystość, średnio jest to od 5 – 8 metrów. Gorzej jest jednak ze światłem w tym zbiorniku. Ze względu na wysoki muł na dnie, widoczność opada do zera na głębokości 20 metrów. Oznacza to, albo nieco  płytsze zanurzenie, albo zaopatrzenie się w dobry sprzęt oświetlający.

 

Warto jest w przemyślany sposób zapanować tu sobie nurkowanie. Pod wodą, zwłaszcza od strony głównego pomostu, znajduje się cała masa atrakcji dla bardziej i mniej zaawansowanych nurków. Większość platform na głębokościach 4, 5 i 6,5 metra oznaczona jest bojkami, więc łatwo trafić tam na ćwiczenia. Do dalszych atrakcji dotrzemy przy pomocy rozciągniętych pod wodą linek. Sławnym do zobaczenia obiektem jest pomnik Matki Boskiej o wielkości 2 m! Dalej zobaczymy też zatopiony fortepian, czy wielką starą szpulę.

 

Sztucznie zatopione elementy krajobrazu podwodnego dopełniane są fauną i florą, które bujnie rozwijają się w tym miejscu. W okolicach wymienionych już wcześniej obiektów, można znaleźć największe okazy ryb w całym zbiorniku. Zobaczymy tu między innymi sumy, czy karpie.

 

 

SZKOŁY NURKOWANIA W OKOLICY:

 

 

DIVING & SUPPORT

 

 

Nurkowisko dodane przez Agnieszkę Stachurską z GEPN

Zdjęciahttp://www.diver24.pl

 

Inne galerie

SZKOLENIA

GDZIE NURKOWAĆ?

SKLEP NURKOWY

Zobacz również:

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl