wyszukaj
WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ
POŁOŻENIE:
Kraj - Polska
Województwo - podlaskie
Powiat - suwalski
Gmina - Filipów
Miejscowość -
GPS - 54.194456, 22.653413
ZBIORNIK:
Głębokość - 56m
Powierzchnia - 130ha
Klasa wody -
Lustro - m n.p.m
Rodzaj -
Wejście -
OKOLICA:
Nocleg w okolicy -
Posiłek w okolicy -
Centrum nurkowe -
Nabijanie butli -
Atrakcje -
OPIS:
Jezioro Białe Filipowskie - bardzo czyste jezioro o dużej głębokości, stromo opadające brzegi pozwalają łatwo osiągnąć dużą głębokość. Okolica mało zamieszkała, brak ośrodków wypoczynkowych.
Dojazd do jeziora dobry, ale tylko drogami polnymi. Białe Filipowskie to jezioro rynnowe, typu sielawowego. Dno przybrzeżne piaszczyste, miejscami żwirowo-piaszczyste, tylko zatoki zamulone i porośnięte szuwarami.
Linia brzegowa jest bardziej urozmaicona w części południowej. Brzeg wschodni jest zalesiony, zachodni otoczony polami.
https://www.nurkomania.pl/nurkowisko_biale_filipowskie.htm
wikipedia
Jezioro Białe Filipowskie – 18. najgłębsze jezioro w Polsce[1], leżące w województwie podlaskim, powiecie suwalskim, gminie Filipów, blisko Filipowa Drugiego i Motuli Starych. W pobliżu przebiega droga wojewódzka nr 652. Geograficznie należy do Pojezierza Litewskiego. W pobliżu znajdują się Jezioro Krzywe Filipowskie czy Rospuda Filipowska.
Jezioro ma specyficzny, podłużny kształt, charakterystyczny dla jeziora rynnowego typu sielawowego. Długość wynosi 3 km, szerokość do 750 m (średnio ok. 60 m). Jego brzegi są strome, a głębokość sięga do 52 metrów (średnio 17,1). Dno przy brzegu jest piaszczyste, miejscami żwirowo-piaszczyste, tylko zatoki zamulone i porośnięte szuwarami. Linia brzegowa jest urozmaicona głównie od strony południowej, gdzie występuje niewielka wyspa połączona groblą z lądem. Na dnie można odnaleźć wiele głazów narzutowych. Od strony wschodniej brzegi porasta las, od zachodniej są pola i nieużytki, od pozostałych najczęściej z jeziorem graniczą łąki i polany. Z jeziora w kierunku północno-wschodnim wypływa ciek wodny przepływający potem m.in. przez Jezioro Krzywólskie i Jezioro Przystajne.
Bezpośrednio nad brzegiem nie są zlokalizowane żadne miejscowości, a teren jest dość odludny i cichy (obowiązuje tu strefa ciszy). Jest tu stały ośrodek wypoczynkowy, a także letnia szkoła nurkowa. Właśnie do nurkowania warunki w jeziorze zachęcają największą liczbę turystów (widoczność 4 do 6 metrów). Jest to też miejsce dogodne dal wędkarzy, choć strome brzegi utrudniają wodowanie łodzi. Jezioro zamieszkuje bardzo zróżnicowana liczba gatunków ryb: leszcz, okoń, szczupak, sandacz, ukleja, krąp, jazgarz, miętus, karp, sielawa, sieja, płoć, lin, karaś i węgorz.
Zobacz również: