nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl
nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl

Zobacz również:

SKLEP NURKOWY

GDZIE NURKOWAĆ?

SZKOLENIA

Inne galerie

OPIS:

 

z neta

 

 

Opis akwenu

Nad brzegami jeziora rozłożyła się wieś Okuninka. Cały akwen opasany jest drogą wzdłuż której zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe. W sezonie funkcjonuje z Włodawy linia komunikacji miejskiej. Wzdłuż drogi zlokalizowano 6 przystanków. Część ośrodków posiada własne pomosty, na których można spokojnie rozłożyć "majdan" i przygotować się do zanurzenia. Choć widok nurków jest tu dość częsty, zawsze wzbudza duże zainteresowanie wczasowiczów. Z tego powodu warto poświęcić uwagę na pozostawianie sprzętu pod opieką. W bezpośredniej bliskości tafli wody biegnie ścieżka spacerowa, łącząca wszystkie nadbrzeżne ośrodki. Ich ogrodzenia biegną tylko do tej dróżki, a dalej już tylko pomosty i woda.Duże wrażenie sprawia jej przejrzystość. Poza okresami zakwitu, wynosi w litoralu ok. 8 m. Na dnie często spotykamy kredowe bryły, o charakterystycznej lekko galaretowatej konsystencji. Niestety jezioro jest dość ciemne , i nurkując poniżej 12 metrów musimy mieć ze sobą latarkę. Najlepiej sprawną. Termoklina występuje na głębokości 7-8 m. Maksymalna głębokość wynosi 33,6 m.

Niebezpieczeństwa

Brak niebezpieczeństw

Właściciel

....

Inne uwagi

W toni spotkać możemy szczupaki, sandacze i węgorze. Często spotykane są płocie, liny, karasie i sumiki karłowate. Na szczególną uwagę zasługuje występująca tu sielawa i sieja. Szczególnie podczas nurkowań nocnych, nie powinno być problemów z ich odnalezieniem.Prawdziwie podwodne lasy tworzy wywłócznik, z dna wyrastają liściaste ramiona rdestnicy kędzierzawej. Niezwykłe dywany tworzy porastająca łagodne zbocza moczarka kanadyjska.

 

ATLANTIS - Jacek Lenart www.atlantis.home.plTel. 601-236-971Możliwość nabicia butli: powietrze, nitrox do 40%Możliwości wypożyczenia pontonu i przewodnikaMożliwość noclegu i wyżywienia

 

2. Stowarzyszenie Klub Żeglarski WEGAwww.kzwega.prv.plGrzegorz Wołoszun tel. 503 309 014Możliwość nabicia butli: powietrzePo uzgodnieniu telefonicznym : cały rok

 

3. Szkoła Nurkowania HYDROZAGADKAMichał Bieńkowski 501-130-794Możliwość nabicia butli: powietrze

 

 

wiki

 

Jezioro Białe – jezioro we wschodniej Polsce, położone we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, 7 km na południe od miejscowości Włodawa przy wsi Okuninka. Jezioro położone jest w dorzeczu rzek: Tarasienka – Włodawka – Bug – Narew – Wisła. Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym i bez dopływowym, okresowy dopływ jeziora Białego od lat jest wyschnięty. Misa jeziora Białego utworzona jest na podłożu kredowym. Długość linii brzegowej to 4262 metry[potrzebny przypis]. Jezioro posiada I klasę czystości jako jedyne na pojezierzu[potrzebny przypis]. Jezioro reprezentuje typ rybacki sielawowy o stosunkowo niskiej produkcji biologicznej. 

 

 

 

mapka na https://www.nurkomania.pl/nurkowisko_biale_wlodawskie.htm

 

 

POŁOŻENIE:

 

Kraj - Polska

Województwo - lubelskie 

Powiat - włodawski

Gmina - Włodawa

Miejscowość - Okuninka

GPS - 51.498168, 23.537606

 

LINK Z DOJAZDEM

 

ZBIORNIK:

 

Głębokość - 33m

Powierzchnia - 106ha

Klasa wody - 

Lustro - 160m n.p.m

Rodzaj - 

Wejście - 

 

OKOLICA:

 

Nocleg w okolicy - 

Posiłek w okolicy - 

Centrum nurkowe - 

Nabijanie butli - 

Atrakcje - 

 

14 października 2020

Jezioro Białe - Włodawskie