wyszukaj

zamknij

WPISZ NAZWĘ JEZIORA KTÓREGO SZUKASZ

Tekst i zdjęcia: https://traveliger.pl/europa-cypr/nurkowanie-na-cyprze.html

Wybrzeże Cypru Północnego w okolicy Kyrenii oferuje ok. 20 miejsc do nurkowania. Znajdziemy tu wspaniały ciąg raf koralowych z przepiękną, kolorową fauną, a także zatopioną wielką kotwicą (Zephyros), miejsca dobre do treningu dla początkujących (np. Bambi), a nawet wrak rosyjskiego samolotu (Cockpit & Anchor).

 

Do bogactwa morskiej fauny w okolicach Kyrenii należą m.in. kolorowe ryby rafowe, płaszczki, ośmiornice, koniki morskie, homary, kraby, krewetki, małże, rozgwiazdy, a także żółwie morskie.

 

Równie atrakcyjne miejsca nurkowe Cypru Północnego znajdują się w okolicy półwyspu Karpaz. Zobaczymy tu nie tylko rozmaitych przedstawicieli morskiej fauny, ale także wraki, wielką kotwicę, szczątki bombowca z czasów II wojny światowej czy fragmenty bomb z tegoż okresu. Miejsce nurkowe zwane Great Canyo przypomina swoją strukturą wielki kanion i jest położone blisko latarni morskiej, której światło czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym wizualnie.

Wymienione miejsca są jedynie przykładami atrakcji, jakie czekają na Cyprze na amatorów nurkowania. Do lubianych miejsc należą m.in. okolice Latchi-Polis-Akamas, gdzie możemy podziwiać zarówno rafy i podwodne jaskinie, jak i kolorowy świat ryb. Jest to ponadto miejsce występowania zielonych żółwi. Terenem słynącym z ośmiornic jest z kolei Cyclops Bay. Warto spróbować sił również w nurkowiskach koło Pafos (zatoka Coral Bay).

Rezerwat ryb Akrotiri - Jest to również miejsce dla zaawansowanych nurków; wymaga umiejętności nurkowania na otwartych wodach. Położone jest niedaleko Limassol. Do miejsca nurkowego dopływa się łodzią. Nurkowanie w tym punkcie daje niepowtarzalną okazję do podziwiania z bliska różnorodnego świata morskich stworzeń. Można nawet nakarmić z ręki okonie, leszcze, mureny i graniki. Oprócz ryb możemy zobaczyć tu ośmiornice. Widoczność w tym miejscu wynosi do 30 metrów.

 

Jaskinie (nurkowisko Caves) - jest to miejsce położone niedaleko Cape Greko. Jego atrakcjami są nawisy i tunele skalne oraz jaskinia. Dostęp jest prosto z brzegu.

 

Wrak Vera K. - Nurkowanie w tym miejscu wymaga kwalifikacji do nurkowania na otwartych wodach. Spoczywający tu od 1972 r. wrak libańskiego frachtowca stanowi dużą atrakcję dla doświadczonych nurków dzięki łukom i tunelom, jak również bogactwu życia morskiego.

Wrak Zenobia - To znane miejsce nurkowe położone jest niedaleko Larnaki, 1,4 km od wybrzeża. Polecane jest dla zaawansowanych nurków, którzy wykazują się umiejętnością nurkowania na otwartych wodach. Do miejsca nurkowego dopływa się łodzią. Zenobia to wrak szwedzkiego promu, który zatonął w 1980 r. Zarówno sam prom, jak i znajdujący się na nim towar pozostały nietknięte, a zwiedzanie ich stanowi nie lada atrakcję. Żyją tu ławice ryb. Głębokość nurkowania w tym miejscu wynosi od 17 do 43 metrów, natomiast widoczność – do 50 metrów.

Wybrzeża cypryjskie stanowią idealne miejsca do nurkowania. Woda jest tu ciepła i przejrzysta, a różnorodność morskich stworzeń intrygująca i zachwycająca. Temperatura wody u wybrzeży Cypru pozwala na nurkowanie przez cały rok. Najdogodniejszy jest okres od maja do października, kiedy temperatura morza osiąga nawet 27ºC.

 

Większość nurkowań odbywa się prosto z brzegu. Centra nurkowe na Cyprze są zwykle na wysokim poziomie. Wokół wyspy znajdziemy zarówno miejsca odpowiednie dla początkujących nurków, jak i punkty dla tych bardziej zaawansowanych. Na Cyprze znajdują się szkoły nurkowania. Dobre kursy oferowane są kurortach, takich jak np. Limassol, Pafos, Larnaka, Agia Napa czy Protaras. Wiele klubów i szkół znajdziemy również w Kyrenii w Cyprze Północnym. Duże hotele często mają własne szkoły nurkowania.

DODAJ NOWE MIEJSCE

NURKOWANIE NA CYPRZE

SPIS ZBIORNIKÓW

nurkowanie w Polsce - Zanurzsie.pl